Walsh pni
szerkeszt 2004.11.03. 15:50
Walsh pni
A welsh pni
Szrmazsa, eredete
Az Anglia nyugati partjainl fekv, kifejezetten zord klmj, hegyek bortotta Wales tartomny shonos pnija. A keltk tjn kerlt ide, akik az idszmts eltti vezredben vndoroltak Eurpba s walesba is eljutottak. Mivel a keltkat „welsh”-eknek (idegeneknek) neveztk, lovaikat is a „welsh” jelzvel illetk.
A keltk –a welshek- lovai keleti tpusak voltak, amelyek keveredtek az szak-atlanti pnikkal, majd tovbbi (keleti, fleg berber) cseppvrt kaptak. A walesi tartomny magas hegyeiben, ttalan rengetegjeiben l pnik kztt bizonyos konszolidci jtt ltre, gy bellk a X. szzadra mr tbb-kevsb egysges kllem, nemes megjelens kis pnifajta alakult ki.
A vadon l pnik szpsgk, ignytelensgk, kitartsuk s erkifejtsk miatt egyre nagyobb jelentsgre tettek szert. Kezdetben fleg mlhahordk, majd a nagyobb termetek a psztorok htaslovai lettek, de nem volt ismeretlen bnyalknti hasznlatuk sem. A hegyi thlzat fejlesztsvel, a bnyk korszerstsvel a welsh pnik hobbitenysztk rdekldsnek kzpontjba kerltek.
A XIX. Szzad vgre teljesen megsznt a welsh pnik eredeti cl hasznostsa.
1901-ben megalakult Welsh Pony and Cob Society, majd 1902-ben ltrehoztk a welsh mountain pni trzsknyvt. Ez a welsh vltozat az si tpus kpviselje. A walesi hegyekben vadon l mnesei mg ma is megtallhatk. Jelenlegi tenyszt szervezete az Aberyswyth-i szkhely „Welsh Pony and Cob Society”.
Magyarorszgon a Pni s Kisltenysztk Orszgos Egyeslete kapott megbzst a fajta fenntartsra. Nlunk a nyilvntartott fajtatiszta egyedek ltszma 100 kancra tehet.
Klleme
A welsh pni elnevezse egy kisl fajta gyjtfogalma, amely ngy vltozatban tenysztenek.
Welsh mountain pni: „A” vltozat
Welsh riding pni: „B” vltozat
Cob tpus welsh pni: „C” vltozat
Welsh cob pni: „D” vltozat
A Welsh Pony and Society maximalizlta s lezrta a fajtavltozatok szmt.
A vltozatok kifejldsnek okai a velk szemben tmasztott ignyek voltak.
A welsh pni szoborszpsg, nemes megjelens bszke tarts, finom szervezet, lnk vrmrskletet, amellett jindulatot sugrz kisl. Megjelensben nem emlkeztet a primitv pnifajtkra.
Feje kicsi, szraz, nemes, tarkban laza tarts. Homloka szles, orrhta tbbnyire enyhn velt, homor.
Szemei nagyok, lnk tekintetek, jindulatot tkrznek. Flei aprk, hegyesek, egymshoz kzelllk. Az orrlyukai nagyok, szlesek, szabad lgutakra engednek kvetkeztetni.
Nyaka hossz, jl illesztett, a kanck karcs, egyenes, a mnek erteljesebb. A mar nem tl magas, gyakran hossz, htba nyl.
A trzs jl izmolt, elg mly, emellett dongs mellkas jellemz a fajtra. Hta szles, gyka feszes.
Mells lbai hosszak, ers az alkarja, nagy a knykszabadsga. Lbtve jl fejlett, hrom mretben ritkn kifogsolhat. A szr finom, de nem feltnen vkony s mindenkppen ers. A bokk jl fejlettek. A csd ers. A hts lbai j szgelsek, szablyos llsak. Nem jellemz a fajtra az elre, vagy htra lltottsg.
Csnkjai a pni mrethez, tmeghez viszonytottan jl fejlettek, terjedelmesek, kell hosszsgak, szlesek, vastagok s ersek.
Az „A” s a „B” vltozatok kllemkben azonosak, a klnbsg az eltr marmagassgbl addik.
A cob tpus welsh pni megjelensben tmegesebb, kifejezettebben pni karakter kisl. Nyaka hossz, tbbnyire magasan illesztett. A kanck is erteljes, a mnek pedig gyakran tl izmolt, dlt fekvs. Finom szl bokaszrk jellemzik.
A „C” s a „D” vltozat mretben tr el egymstl, de a „D” vltozat nagyobb mrethez robosztusabb kls trsul.
Mretei
A welsh mountain pni, az „A” vltozat mretei:
Bottal mrt maximlis marmagassga: 122 cm
Szalaggal mrt marmagassga: 120-130 cm
vmret: 150-170 cm
Szrkrmret: 14-16 cm
A welsh riding pni, a „B” vltozat mretei:
Bottal mrt maximlis marmagassga: 137 cm
Szalaggal mrt marmagassga: 132-145 cm
vmret: 150-170 cm
Szrkrmret: 15-17 cm
A cob tpus welsh pni, a „C” vltozat mretei:
Bottal mrt maximlis marmagassga: 137 cm
Szalaggal mrt marmagassga: 132-147 cm
vmret: 155-180 cm
Szrkrmret: 16-18 cm
A welsh cob pni, a „D” vltozat mretei:
Bottal mrt maximlis marmagassga: 137 cm
Szalaggal mrt marmagassga: 148-160 cm
vmret: 165-190 cm
Szrkrmret: 17-19 cm
Szne
A tarka kivtelvel minden szn megengedett.
rtkmr tulajdonsgai, hasznlhatsga
A welsh pni mindegyik vltozatra jellemz a sokoldalsg, a knny kezelhetsg, a takarmnyozs s a tarts irnti mrskelt ignyessg. Klnsen jl viselik az extenzv tartst. Tlen-nyron tarthatk szabadban, mindssze a tz nap s a viharos esk ellen ignyelnek fszerszer vdelmet.
Vrmrskletk kiegyenslyozott, mozgsuk energikus, az „A” vltozat mozgsban nmi akci megfigyelhet. A „B” vltozat getse lendletesebb, vgtja nyjtottabb.
Mindegyik vltozat hossz lettartalm, j szaporasg s kivl munkakszsg.
Mai alkalmazsuknak f terlete a szabadid sport. Az els kt vltozat elssorban a gyermek hasznos lova, mg „C” s a ”D” vltozat a felnttek tereplovaglsra, hajtsra is kitnen alkalmas.
A cobbok kedveltsgket relatve nagyobb marmagassguknak ksznhetik, tovbb annak, hogy felntt lovas alatt sem vesztenek lendletkbl.
Kisebb terhelst jelent igsmunkra is termszetesen alkalmasak.
Elterjedtsge, llomnynagysga
A welsh pnik nagyon npszerek s ltalnosan elterjedtek Eurpban, de Amerikban is. A szabadidsportban val hasznlatukon tl az is hozzjrult nagyfok npszersgkhz, hogy a sportpni elllts kulcsfajtjt kpeztk, kpezik.
Kitn tenyszetek vannak Hollandiban, Nmetorszgban, Belgiumban s termszetesen a kitenyszt orszgban Angliban. Itt tbb ezres ltszm populcii lteznek. Mindegyik orszgban ltezik a fajtnak tenyszt egyeslete.
|