A legjobb, tehát legegészségesebb és legtermészetesebb lótartási formát a nyitott istálló nyújtja, ahol a lovak kisebb csoportokban élnek együtt. Itt felelnek meg a körülmények leginkább a lovak igényeinek. Néhány évvel ezelőtt még sokan elítélték ezt a tartási formát, mert főleg a sportlovaknál féltek a végtagok sérüléseitől. De ami eleinte radikálisnak tűnt, hamarosan megkapta a viselkedés-kutatók és állatorvosok áldását.
A lovak kis csoportokban élnek a nyitott istállóban, amihez közvetlenül kapcsolódik a karám. Az istállót úgy kell tervezni, hogy egy fedett rész védelmet nyújtson és a lovak azt bármikor felkereshessék.
A nyitott istálló építése
Ha több lovat tartunk együtt, előfordulhatnak nézeteltérések köztük. Ezért a nyitott istálló építésekor ügyelni kell arra, hogy a lovaknak legyen kitérési és visszahúzódási lehetőségük. Az istállót térelválasztókkal lehet különböző részekre osztani (fekvő-, etető-, kifutórész). A zsákutcákat mindenféleképpen mellőzni kell! Ezért minden helyiségnek legalább két bejáratot kell építeni. Egy másik probléma az etetésnél léphet fel, mert a magasabb rangú lovak megpróbálják elkergetni alacsonyabb rangú társaikat az etetőtől. A takarmány adagolását többféleképpen lehet megoldani. Az egyik lehetőség etetőállások építése, ahol a lovak zavartalanul ehetnek. Az állásokat olyan szélesre kell építeni, hogy csak egy ló férjen el benne. Fontos az is, hogy mindig lehetséges legyen egyes állatokat, így pl. a betegeket elkülőníteni. Ahhoz, hogy a lovakat mozgásra késztessük, érdemes az istállót a karám közepére építeni, mert így a lovak körbe is mehetnek. Összefoglalva: A nyitott istállót jól kell megtervezni ahhoz, hogy optimálisan töltse be szerepét.
Az általános leírás után néhány építési irányérték következik:
Fekvőhely lovanként: 3 x marmagasság(négyzeten) Karám területe lovanként: 2 x (2 x marmagasság)(négyzeten) Etetőállás hossza: 1,8 x marmagasság Etetőállások száma: lovanként 1 Istálló magassága: legalább 2,5 m
A csoport területigénye egyenlő az egyes lovak minimális területigényének összegével. Több mint öt lóból álló harmonikus csoportoknál az összterületet legfeljebb 20%-kal lehet csökkenteni.
A nyitott istálló előnyei
Ennek a tartási formának sok előnye van: A lovak alapvető igényeit (állandó mozgás, társas viselkedés, napfény, friss levegő) egyszerűen és minimális költségekkel lehet kielégíteni. Ez nemcsak a lovak egészségére van jó hatással, hanem a lovaglásra is, mert a lovak nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak. Az állandó mozgás által megfelelő a végtagok és szervek vérellátása, így ritkábban sántulnak le a lovak. Ezen kívül ritkábbak a légzőszervi megbetegedések is.
Miről ismerhetjük fel a jó nyitott istállót? - Az irányértékeket betartották - Az istálló jól strukturált - Kb. a karám fele fedett - Jók a higiénés körülmények - Ápoltak a legelők - A lovak jól beilleszkedtek a csoportba, nyugodtak és kiegyensúlyozottak