Hucul
szerkeszt 2004.11.03. 15:48
Hucul
A Hucul kisl
Szrmazsa, eredete
A Krptokban, a Tisza, a Prut, a Cseremosz, a Borodina forrsvidkn, Bukovina, Galeicia, Magyarorszg hatrterletn l hucul np kezn kialakult, jl jellemezhet, primitv lfajta. A fajta a nevt az eredetileg hasznl npcsoport nevrl kapta. Tbb vszzados mlt fajta ez, hiszen 1876-ban mr azt rtk rla, hogy btran hzza terht a meredek hegyoldal svnyein, biztosan lpked a szakadkot thidal palln, s vgan get a vadregnyes tlgyesek s fenyvesek hvs tjain. Egy msutt el nem fordul hegyi lrl az 1603-ban megjelent ltenysztssel foglalkoz knyv is emltst tesz.
A hegyi krnyezetben vgzett folytonos munka, a rendkvl hideg tlben s forr nyrban tbb mint 2000 mter magassgban val lland szabadtarts, a nagyon is szerny takarmnyozs, az a a bnsmd, amellyel minden primitv kultrj lovas np bnik a maga lovval, roppant ignytelen ellenll tpust alaktott ki.
A fajtnak 1792-ben mr mnese volt Radautzon, illetve Lucsinn. Ennek felosztst kveten 1876-ban ismt mnese lteslt Radautzon.
vszzadokon t a fajtban szmos mn fedezett, de az 1800-as vek vgtl szmthatjuk a tudatos tenysztstechnikn, trzsknyvi nyilvntartson alapul tenysztst. Ezt tmasztjk al a fajtban kialakult vonalak, amelyek a HUZUL INTERNATIONAL FEDERATION ltal is elfogadottak s llsfoglalsa szerint jabb geneolgiai vonalak alaptsa nem indokolt, viszont mindegyik fenntartsa kvnatos.
A fajtnak az ismert 7 geneolgiai vonala az albbi:
Hroby szletett 1898-ban Romniai eredet.
Goral szletett 1898-ban Romniai eredet.
Prislop szletett 1936-ban Romniai eredet.
Ousor szletett 1933-ban Romniai eredet.
Pietrosu szletett 1933-ban Romniai eredet.
Gurgul szletett 1924-ben Szlovk eredet.
Polan szletett 1929-ben Lengyel eredet.
A fajtt tradicionlisan tenyszt orszgok mindegyikben ltezik tenysztszervezete, amely a fajta fenntartsrt felels. Az 1900-as vek kzepn Lengyelorszg, Szlovkia, Csehorszg, Magyarorszg s Ausztria ltrehozta a fajta nemzetkzi szervezett, HUZUL INTERNATIONAL FEDERATION nven.
Magyarorszgon a fajta fenntartsval a Pni s Kisltenysztk Orszgos Egyeslete van megbzva.
Klleme
A hucul l sszbenyomsban s letmdjban is minden fajttl klnbz, egyedlll fajta. A kultrfajtkhoz szokott szem ember meglepnek tallja a hucul lovat, mint a primitv fajtk mig megmaradt kpviseljt.
Primitv fajtajellege megnyilvnul apr termetben, gyakran nehz, mgis szp alak csontos fejben, hsos pofiban, ignytelensgben ellenll-kpessgben.
Kicsisge ellenre sem kelti csktt l benyomst. A hucul feje arnylag nagy, azonban hossza, a durva csontozata, pofaszlessge s a test tmzsisge miatt nem feltn. Az orrht oldalnzetben a homlokmlyeds utni, els rszben egyenes vonal, aztn kis nyeregszer mlyeds lthat, majd a felsajakig dombor vonal. A pofn a rgizmok jl fejlettek. Ellnzetben nagy szlessge, oldalnzetben a jl izmolt a jl izmolt hatalmas fellete teszi durvv a fej als oldalt, amely a fels oldalnak igen nemes s szraz vonalaival egytt olyan jellegzetessget ad a huculnak, amelyet ms fajtknl nem tallhatunk.
A kzphossz, gyakran hossz nyaka vastag, szles s izmos, a tarktl a marig szles egyenes vonal. A bsges stk s srny ds, vastag szl a csikknl hossz ideig felll. Gyakran elfedi a szemeket, a homlokot s a mart. A mar rendkvl szles, lapos, s izmosan prnzott. Emiatt alacsonyabbnak tnik, mint a valsgos mrete. A ht feltnen hossz s szles. A far tlntt, amelyik a trzs hosszhoz kpest rvid s lejts, de szles s izmos. A farok tve mly, nha tztt. A vllak szlesek, meredek lapockk jellemzik. A szgy s a mellkas szles, igen mly, s nagyban hozzjrul a hucul testalkatnak zmksghez. A mellkast dongs bordk s lbordk zrjk. Lapos bordj hucul l nincs.
A mly trzs s mellkas rvid lbakon nyugszik. A lbak ersek, az alkar s a combcsont terjedelmes izomzattal bortott. Az izletek jl fejlettek.
A szr szraz, inas, a csd vastag, szintn szraz. A patk kicsinyek, jl formzottak, patkols nlkl is igen ellenllak.
Az llat teher nlkl kiss allltott. A tg, vagy a szk lls ritka.
Lpese, getse rvid, nem halads. Vgtja j, hts lbain knnyen emeli testt, st jl is ugrik.
Mretei
A kanck jellemz mretei:
Bottal mrt marmagassg 131-142 cm
Szalaggal mrt marmagassg 140-150 cm
vmret 160-170 cm
Szrkrmret 16-18,5 cm
A mnek jellemz mretei:
Bottal mrt marmagassg 133-145 cm
Szalaggal mrt marmagassg 142-154 cm
vmret 160-175 cm
Szrkrmret 17-19 cm
A fajta kifejlett kori mreteit 6 ves korban ri el.
Szne
Legtbbszr zszn-pej, tbb-kevsb fak, vagy egrszrke szrkkel keverve. A gesztenyepej, de a sttpej, a nyri fekete, s a fak is gyakori. Elfordul tarka is. A tarka hucul kizrlag Lengyelorszgban tallhat.
A jegyes egyedek tovbbtenysztse nem kvnatos a fajta homogenitsnak megrzse rdekben. Az egrfak az eredeti, si sznvltozat, de igen ritka. Ezzel a sznnel is, meg a pejjel is egytt jr a fekete htszj, gyakran a lbak zebroid cskozsa s vllkereszt.
rtkmr tulajdonsgai, hasznlhatsga
A hucul lovat mindig a felttlen munkakszsg jellemezte. E tekintetben ma is prjt ritktja. Eredenden inkbb mlhs llat s a katonasg is mlhs lknt tenysztette, hasznostotta, kedvelte, mint biztos lpt hegyi lovat. A Krptokban szolgl hegyi vadszok szolglati lova volt, amely minsgben mindenfle munkt kellett vgeznie. Hzta a hegyi teget, a nagyobb termetek htaslovak voltak. Mlhs hasznostsa mg a II. vilghbor utn is felmerlt. Mra ez a feladata httrbe szorult, de csodlatos vrmrsklete idelis szabadid lv teszi. Kitn hobbil, klnsen fogatban teljestett szolglata rtkes, ami persze nem jelenti azt, hogy jl belovagolt hucul l ne adnnak hatrozott lovaglsi lmnyt lovasaiknak. Rendszertelen hasznlat mellett sem tlsgosan kocsis ignyesek.
A hucul l edzett, ellenll, ignytelen lfajta. A primitv fajtkra jellemzen hatkonyan rtkesti a takarmnyt, j hstart. Abrak nlkl, j minsg sznval munka mellett is kifogstalan kondciban tarthat. Hossz lettartam, termkeny fajta. A 25-27 ves dolgoz egyedek nem ritkk a fajtban, amelyek a mindennapi munkjuk mellett csikt hoznak a vilgra. Ksn r fajta.
A versenysportok kivtelvel mindenfle hasznlatra alkalmasak az egyedei.
Elterjedtsge, llomnynagysga
Igazi shazjbl az Osztrk-Magyar Monarchia felosztst kveten szjjelszrdott az utdllamokban. Magyarorszgon a honvdsg foglalkozott tenysztsvel. Elbb Turjaremetn, majd Bntapusztn ltestettek hucul mnest. Ezek felszmolsa utn a mg fellelhet egyedeket Anghi Csaba – a Fvrosi llat- s Nvnykert egykori igazgatja – sszegyjttte, s gnrezerv llomnyt alaptott. A leszrmazott llomnyt a Fvrosi llat- s Nvnykert rszbeni tulajdonosaknt az Aggteleki Nemzeti Park idelis krlmnyek kztt tartja. Az itt tenysztett 30 kanca a magyar llomny felt teszi ki. A tbbi hucul egy-kt kancs tenyszetekben van.
Jelents llomnnyal rendelkezik mg Romnia, Lengyelorszg, Szlovkia s Csehorszg. nincsenek megbzhat informcik az Ukrajnban tallhat hucul lovakrl. Gyarapod flben van Ausztriban, ahol kedvtelsbl tartott, jelents fajtv ltszik fejldni. Hasonl tendencik rzkelhetk Nmetorszgban is.
Az llomnynagysga Eurpban 2000 tenyszllatra tehet.
|