Hannoveri
szerkeszt 2004.11.03. 15:52
Hannoveri
Nmetorszg ltenysztsnek ismertetse sorn a sport tpus lfajtk kzl elsknt a hannoverit kell emlteni llomnynagysga, trtnelmi mltja s a tbbi fajta fejldsre gyakorolt hatsa miatt. A hannoveri l tenysztsnek korai szakaszra az tkeress, valamint a divatirnyzatok kvetse volt jellemz. A tenyszcl a ltvnyos, akcis mozgs, rms, nagy testtmeg melegvr l, melyet leginkbb a fogatos munkkban hasznltak, de nyerges s katonai htas clra is alkalmasnak kellett lennie.
A kancallomny javarszt a fldmves parasztok kezben volt, ezrt a nyugodt vrmrsklet, a munkakszsg s a felttlen hasznlhatsg tekintetben a szelekci folyamatos volt. A fajta kialakulsban szerepet kaptak a krnyez orszgok s tartomnyok lovai, ami meglehets kavarodst okozott. A tenysztsi irnyzat a XVIII. szzad elejtl vlt egysgess s tlthatv, amikor a hadsereg szmra egysgesebb s hasznlhatbb lllomny kialaktsa cljbl II. Gyrgy hannoveri vlasztfejedelem - aki egybknt Anglia kirlya is volt ez id tjt - elrendelte egy kzponti irnyts mntelep ltrehozst Celln. A hannoveri lfajta rott trtnelmt ettl a ponttl, 1735-tl datljuk. (Magyarorszgon pont tven vvel ksbb tett hasonl lpst II. Jzsef Mezhegyes letre hvsval.)
A j ltenysztsi adottsgokkal rendelkez tartomny kzpontjban ltrehozott mintaszer mntelep mkdsvel egyidben a hannoveri lfajta is fejldsnek indult. Kezdetben a robusztus kanck fedeztetsre Holsteinbl s Dnibl hoztak mneket, majd az akcis, ltvnyos mozgs rdekben spanyol-npolyi fajtkat hasznltak. A szomszdos tartomny, Mecklenburg tenysztse tbb ponton kapcsoldott a hannoverihez, s sokig azonos utat jrtak be. gy termszetes, hogy sok mecklenburgi mn is fedezett Hannoverben.
A Celln llomsoz javt hats mnek minden tenyszidny elejn kivonultak tenyszkrzetkbe, ahol kifejthettk ldsos tevkenysgket. Ennek kvetkeztben a vegyes kancaanyag fokozatosan talakult, s mr nmagban is kpes volt a fajtt elreviv mnutnptls nevelsre.
Az angol telivr trhdtsa fontos szerepet jtszott a hannoveri fajta talaktsban, br hatst sok esetben kzvetve a trakehneni fajtn keresztl fejtette ki. A XIX. szzad hrom vonalalapt mnje angol telivr apktl szrmazott: Norfolk (Joung Seymour xx), Zernebog (Jupiter xx), Jellachich (Defensive xx). rdekes mdon nem volt egyrtelm s osztatlan sikere a telivr genetiknak, tbbek kztt azrt sem, mert a kzvett Poroszorszg 1866-ban bekebelezte a hannoveri tartomnyt, a fajta knnyebb, s a knnylovassg szmra hasznlhatbb ttele rdekben a cellei mntelepet - a kelet-porosz fajtapolitika szerint - angol telivr s trakehneni mnekkel npestette be. Az nllsgukat s a fajtjuk tmegt, hasznlhatsgt flt hannoveri tenysztk kancikat ezekkel a mnekkel nem voltak hajlandk befedeztetni. Megalaktottk sajt tenyszegyesletket, s inkbb hasznltk biztos rkts magnmnjeiket, ezzel is kifejezve ellenllsukat az idegen hatalommal szemben. Ksbb, egy llami intzkeds kvetkeztben, cskkentettk a telivr mnek alkalmazst, s csak a nyugodt vrmrsklet, tmeges pldnyokkal fedeztettek, a sajt tenyszts hannoveri fajtj mnek mellett. A mnpark egyre tbb egyedet szmllt, mr a XIX. szzad elejn meghaladta a ktszzat, majd a kt vilghbor kztt elrte a flezret.
A hannoveri ltenyszts 1882-ig a cellei mntelep irnytsa alatt llt, majd ltrehoztk a Hannoveri Trzsknyvez Trsasgot. A Trsasg tevkenysgnek ksznheten 1888-ban megnyitjk a hannoveri mnesknyvet. Vgezetl az egyni parasztgazdk 1922-ben letre hvjk a Hannoveri Ltenysztk Szvetsgt, mely napjainkban is a tenysztspolitika meghatrozja. A szvetsg s az llami irnytssal mkd mntelep szoros kapcsolatban ll. Kiegsztik s segtik egyms tevkenysgt. A msodik vilghbor nemcsak Nmetorszgot, hanem a hannoveri tenyszkrzetet is kettosztotta. A hannoveri tartomny egy rsze s Mecklenburg az NDK terletre kerlt. A tenyszts a kt orszgban hasonl alapokrl indulva prhuzamosan folyt, de az tjrhatsg vtizedeken keresztl lehetetlennek bizonyult. Ma a hannoveri tenyszkrzetben 18-20 ezer kancval folyik a tenyszts. A kancallomny nagy rsze a kistenysztk tulajdonban van. A mnek szma 4-500 kztt ingadozik. A XX. szzad eleji hagyomnyos mnvonalak (Adeptus, Detektiv, Flingarth, Goldschaum xx) mellett elszeretettel hasznljk a szzad kzepn a fajtba bepl telivr vonalak (Ferro xx, Der Lwe xx, Pik As xx) mnjeit. A teljestmny nvelse cljbl napjainkban is j telivr mneket prblnak ki a tenysztsben (Lemon xx, Forrest xx, Augustinus xx stb.). Az ugrkpessg nvelst clozza a holsteini s ms fajtkbl tvett j mnvonalak alkalmazsa is (Caletto I., Furioso II., Landadel, Ramiro Z). Ez viszont azt tkrzi, hogy a hagyomnyos vonalakat hanyagolnk, mivel mg ma is erteljes teljestmnykzpont szemllet tapasztalhat a G vonalhoz tartoz neves rkt mnek leszrmazottainl (Graf-Grande, Gotthard).
Nmetorszg melegvr sportlfajtinak tartomnyi elklnlse a korbbi idkhz kpest ma sokkal lazbb s tjrhatbb. Egy-egy kivl mnnek - a mestersges termkenyts rvn - tbb tenyszkrzetben is szlethetnek csiki, gy a szrmazsbl nem mindig kvetkeztethetnk a fajta identitsra. Megfigyelhet, hogy a hannoveri tenyszkrzet lllomnyt, br tbb kls hats ri, mgis egysgesebb fajtakpet mutat egy-egy rendezvnyen, mint ms hasonl nagysgrend sportlfajtk. A hannoveri fajta tenyszti legnagyobb bemutatikat korbban a tbb szz mn befogadsra alkalmas patins pletegyttessel rendelkez Celln bonyoltottk. Manapsg a tenyszszemlket s az rverseket a Verdeni Lovaskzpontban lv nagycsarnokban rendezik meg.
Klleme
A hannoveri fajta klleme sokat vltozott fejldse sorn, de bizonyos szakaszokban az akkori lllomny mindig egysges kpet mutatott. A kezdeti nagy test, nagy fej, tmeges melegvr fogatos tpustl eljutni a modern sportl kritriumainak messzemenen megfelel htaslig, komoly tenyszti munkt felttelez. A hannoverit a nmet fajtk kzl pldaknt lehet lltani az egysges megjelens, a korrekt kls s a szenzcis getmozgs tekintetben. A szemll els benyomsa egy hannoveri lovat brlva, hogy az nemcsak tmeges, de arnyos is, valamint ltvnyos fels vonallal s korrekt lbszerkezettel rendelkezik. A fej a kezdeti durvbb jellegt teljesen elvesztette, mra az egyenes profilvonal ltalnoss vlt. A fej mrete lecskkent, ezltal arnyaiban jobban illik a testhez. Radsul a lazbb tark ltal, a magasan illesztett, velt nyakkal harmonikus egysget kpez. A mar jl fejlett, a ht kzphossz s feszes, akr az gyk. A far lejts, hossz, jl izmolt, igazi "motorja" a lnak. A mellkas fejlett, mly. A szgy arnylag szles, utalva a korbbi fogatos tpusra. A lapocka s a felkar dltsge, az alkar hossza, a rvid szr, az erteljes, de szraz zletek, a jl alkotott csdk s a korrekt vgtagszgellsek biztostjk a jrmdok tkletes kivitelezst. tlagos mretei: bottal mrt marmagassg 165-168 cm, vmret 195-200 cm, szrkrmret kb. 22 cm. Szne vltozatos: sok a srga, elegns a fekete, kedvelt a pej szn. Egyes vonalakra a szrke is jellemz, br ez utbbibl kevesebbet tallni.
Hasznlhatsga A mai hannoveri l a lovassportok minden gban jelen van. Sok kivl ugrl tartozik ehhez a fajthoz. Pldaknt emlthetjk a legjobbakat: Watzmann fit Waltzerkniget vagy Ratina Z-t. A fajta igazi erssge mgis a djlovaglsportban cscsosodik ki. Az olimpiai nagydjakban szinte egymst kvetik a jobbnl jobb hannoveri lovak. Emlkezznk csak Gigolo vagy Grunox krjre. Termszetesen nemcsak a nmet vlogatott lovasok lovagolnak hannoveri sportlovakon, hanem a vilg tbb orszgban is elfordulnak ehhez a fajthoz tartoz nagy teljestmny vlogatott lovak, segtve az adott orszg lovassportjnak fejldst.
A hannoveri fajta hatsa a magyar tenysztsre
A hannoveri az 1960-as vek elejtl Magyarorszgon is meghatroz tenysztsi tnyez lett. Korbbi ltenysztsi rendszernk s fajtakoncepcink teljes felrgsval egy idben megindul a hannoveri mnek importja is. Az orszg politikai elktelezettsge s pnztrcnk mrete miatt elszr az akkori NDK hannoveri fajtj lllomnyval ktttnk szorosabb ismeretsget. 1962-ben Lipcsben a Mezgazdasgi Killtson portyz magyar kldttsgnek annyira megtetszik az ott bemutatott hannoveri fajtj lllomny, hogy rgtn alaposan bevsrolnak. Ennek nyomn kerlt Magyarorszgra a Lipcsei Nagydjas fiatal pej mn, Don Pedro. A Detektiv-vonalbl szrmaz Don Juan ivadkot Magyarorszgon Hazrd nven osztottk be a kiskunsgi furioso trzstenyszetbe. A kisbri fajta "javtsa" cljbl behozott hrom srga mn kzl Dalmandra osztjk be az ivadkai ltal az NDK-ban nagyra becslt javakorabeli Hrest (korbban Gruss), mg a fiatalokat "prbakppen" Poroszlra (Honvgy) s Srvrra (Hry Jnos) helyezik, az ottani trzsllomny erstsre. (A hannoveri mnek idehaza H betvel kezdd nevet kaptak, hogy a tenysztknek ne legyen problmjuk az idegen hangzs nevek kiejtsvel).
Mezhegyesen 1961-ben, az j koncepci szerint, az eurpai lvonalhoz felzrkz sportltenysztsbe kezdtek, mely nemes cl rdekben az ennek rdekben sszevlogatott vegyes kancallomnyt kt hannoveri mn fedezi elszr. Hagyomny s Hrnk mindssze egy-kt vig llnak tenysztsben, s mindssze nhny tehetsges csik maradt utnuk, melyek a djugratsban is jl szerepeltek. Korai elhullsuk nyitott teret az j fajta kialaktsban a holsteini Ramzes Juniornak. A 70-es vekben mr nem csak az NDK-bl importltuk a hannoverit. gy jutottunk az NSZK-beli egykori krunggyztes Filterhez s a fekete szn Florentner III-as mnhez. Elbbi Szentesen magyar flvr s nniusz, utbbi Mezhegyesen nniusz s sport flvr fajtj kanckat fedezett. Ivadkaik az tlag krl szrtak, s nem vltottk meg a vilgot. A msodik hullmban kerl az orszgba a somogysrdi mnesalapt Hullm s a bkspusztai hannoveri tpus sportltenyszetben "mrfldkvet" jelent Hargita. Mezhegyesre is kt fiatal hannoveri mnt hoztak: ezek a kiemelked ugrtehetsg - Gotthard-vonalbl szrmaz - Hajnal s a kzepes tehetsg Wendekreis ivadk Wendit. Wendekreis utni mlyhttt spermbl azonban szletett nhny j kpessg csik mezhegyesi kanckbl. A teljessg kedvrt lljon mg itt Homrosz, Haris, Henceg s Harcos neve, mely mnek szintn hannoveri fajtjak voltak, de nem hagytak nyomott a magyar tenysztsben. A magyar sportltenysztsben jelenleg is fedeznek hannoveri mnek, melyek kzl a legismertebbek a Bkspusztn tallhat Alabrdos s Drda, s az ugrplykrl ismert kt impozns Rebel Z ivadk: Rossini Z s Ramos Z.
|