Scwarzwaldi srga
szerkeszt ( gi) 2004.11.03. 16:08
Scwarzwaldi srga
|
Fajtakalauz A schwarzwaldi srga - egy klnleges hidegvr fajta
| |
|
|
Aki Nmetorszgban, a Fekete-erd vidkn jr, taln mg St. Margent is tba ejti, bizonyra megltogatja Kronenhofot is, az lthat valami klnlegeset: a schwarzwaldi, vagyis feketeerdei mn, Mergel lakik itt, hiszen a Kronenhof ma a legnagyobb fedeztetsi llomsa e fajta kpviselinek. Klnlegesnek pedig azrt mondhat, mert a fajta szinte eltnt a Fld sznrl - hla azonban nhny hsges tenysztnek, az utols pillanatban megmenekltek a kihalstl e pomps llatok . | |
|
|
|
|
|
A feketeerdei hidegvr lovak szne nem a flvreknl megszokott srga. Az vk sokkal izgalmasabb: sttsrga alapszn vilgos hosszszrkkel - lehetetlen elfelejteni ket. Szinte hihetetlen, hogy ezek a lovak a mlt (eltti) szzad folyamn csaknem kihaltak.
A fajta vltozatos trtnete
A tervszer tenyszts alig tbb, mint szz vvel ezeltt kezddtt. 1896-ban St. Margen-ben alaptottk meg a feketeerdei fajta tenyszt szvetsgt. Ennek megvolt az oka, hiszen egyre fontosabb lett a ltenysztsben is a szrmazs igazolsa. A parasztok tbb vszzada tart tenyszti munkjt megprbltk ellenrizhet keretekbe terelni. 1880-ban bevezettk a mnek ktelez vizsgztatst, s az jonnan tenysztsbe vett kanckat csak vizsgzott mnek fedezhettk. Termszetesen a szablyozs eltt is ltezett a feketeerdei fajta. Errl tallunk feljegyzseket, St. Margen s St. Peter kolostoraiban, az 1400-as vek tjkrl: ngy pfenniget kellet minden csik utn leadni a vidk fejlesztsre. Az "erdei l" - gy is emltik a fajtt - nem csupn munkalknt, hanem htasknt is igen keresett volt, st sttuszszimblum is lett: a gazdag parasztok ilyen lovak htn mentek vasrnap a templomhoz. A vilgtrtnelemben is szerepet kaptak ezek a lovak. Napleon oroszorszgi hadjrata sorn nagy erejkkel s kitartsukkal szereztek hrnevet maguknak. A fajta, amelyik a Fekete-erd meredek hegyoldalain segtette a parasztokat s htaslknt is szolglt, sokfle kvetelmnynek kellett megfeleljen, gy egy munkalhoz kpest inkbb kisebb s knnyebb, de kemny s nagy teljestmnyre kpes. Jl rezte magt a hegyi legelkn, de a sr boztosban is boldogult. A tenysztst pedig a napi szksglet irnytotta: amelyik mn a meredek hegyi utakon is a legjobbnak bizonyult, abbl lett fedezmn.
A XIX. szzad vgn az llam megprblt beavatkozni a tenysztsbe. A parasztokat arra knyszertettk, hogy kancikat nehz mnekkel fedeztessk, mert a gpests kezdetn olyan lovakra volt szksg, amelyek a nagy gpeket vontatni tudtk. Erre a feketeerdei srgk nem voltak alkalmasak. Ezrt ms fajtj, hidegvr mneket lltottak fel a fedeztetsi llomsokon - ezek azonban nem arattak nagy sikert a parasztok krben. Tbbet ettek, gondosabb polst ignyeltek, nem voltak hasznlhatk a meredek hegyi utakon. A parasztok egy kis ravaszsggal kijtszottk a rendeletet, mely szerint a hidegvr mnnel kellett volna proztatni a kancjukat. Az tlet a kvetkez volt: srlskor elszr befedeztettk a kanct egy feketeerdei mnnel, majd utna vezettk az elrt mnhez. Ily mdon a fajta - szerencsre - tovbb maradhatott fenn eredeti llapotban. Termszetesen a nagytest, hidegvr mnek hatsa rzdtt a feketeerdei fajta tenysztsben - ezt teljesen nem lehetett elkerlni. A helybli parasztok azonban jl tudjk, hogy az "j" lovak nehezen boldogultak ezen a vidken, nem is ltek olyan sokig, mint a helybli fajta, amelyek kzl nem egy lte tl a harmincves letkort! A nehz idszakot kveten kt mnt kell megemltennk, amelyek a mai feketeerdei fajta alapt mnjeinek tekinthetk: Duplex s Marquis. k ketten a D- s az M-vonal alapti, a ma l fedezmnek nagy rsze pedig az k leszrmazottai. Emiatt ersnek mondhat a fajtn bell a beltenyszts, ami bizonyos fokig veszlyt is rejt magban, de a tenysztk megprbljk megtartani az egyenslyt a kvnatos fajtatisztasg s a beltenyszts elkerlse kztt. A msodik vilghbor nem okozott vesztesget a fajtnak. Ellenkezleg, a hbor veiben folyamatosan ntt a csikltszm. A fajta hanyatlsa ppen a II. vilghbor utni vekben kezddtt, miutn a falusi gazdasgokban a gpek teljesen visszaszortottk a munkalovakat, a knnyebb hidegvr lovakra htaslknt pedig vgkpp nem volt szksg. gy tnt, a fajta sorsa vgkpp megpecsteldtt: 1948-ban mg 1322 kanct fedeztettek, ez a szm 1973-ra 103-ra esett vissza - ami tnyleg drmai cskkensnek szmt. Radsul csak ngy feketeerdei fedezmn maradt meg, amely nem jelentheti az eredmnyes tenyszts alapjt. De ezttal az llam mg ppen jkor tudott beavatkozni: llami tmogatssal sikerlt a fajtt megmenteni. A marbachi llami mnes az utbbi vtizedekben a fajta ltszmnak nvelsn fradozik, minden vben egyre tbb tenyszllatot vsrolnak fel. gy a feketeerdei srga szimpatiznsai most mr nyugodtan aludhatnak - a fajta fennmaradsa biztostott!
Hogyan nz ki egy feketeerdei srga?
A szn egyrtelm, gondoljk sokan. Ez azonban nem igaz! Noha tbb mint szz ve beszlnk a "St. Margeni srgkrl", a kifejezs megtveszt - az els llomnyfelmrsek sorn a felvett lovaknak csak krlbell a fele volt srga, a tbbi pej, fekete s szrke szn volt. Az vek sorn egyre jobban dominltak a srgk, s ppen az llomny drasztikus visszaesse - amely majdhogynem a fajta vgt is jelentette - vezetett a mai, csaknem egysges sznvltozathoz. Ma is elfordul nhny pej, st van egy szrke csald is, de ma mr nyugodtan beszlhetnk a "feketeerdei srgkrl". A feketeerdei srgk szne egyltaln nem mondhat htkznapinak. Az alapszn sttsrga, a hosszszrk vilgosak, idelis esetben szinte fehrek - gynyr kontrasztot kpeznek a rvidszrk sznvel (a magyar nyelvben az ilyen sznvltozatot tbbfle nvvel is illetik, ez a mosott srny srga, kendersrny srga, somogyi srga - a ford.). A srny s a farok ds, hossz s gyakran hullmos. Ezt a sznt a haflingiaknl mr megismertk, sajnos gyakran ssze is tvesztik a kt fajtt. Ennek oka a fajtn belli kis egyedszm, amirt a fajta mg nem vlhatott elg ismertt. Aki alaposan megfigyeli ezeket a loavakat, a sttebb rvidszrk mellett ms, egyrtelm klnbsgeket is szrevesz. A feketeerdei srga marmagassga legalbb 148 cm, gy jval nagyobb, mint egy haflingi s nehezebb is. A marmagassg fels hatra, amelyet csak mnek rnek el, 160 cm. Az ehhez tartoz testtmeg 600 - 650 kg kztt van. A trzs s a nyak ers, mikzben a fej s a vgtagok finomak. Idelis esetben a l kzepes rmjnak mondhat, a lapockk dltek, a far szles s jl izmolt, a nyak ers s jl illesztett. A fej ezzel szemben rvid s szraz, a szemek kifejezk (ha a srny mgl kiltszanak…), s a vgtagok is szrazak, finomak, az izletek tisztk s ersek, a patk kemnyek s ellenllak. Az ilyen felpts feketeerdei l trlel mozgssal br. A hzereje rendkvli, amely nemcsak a tenysztk krben, hanem a vizsgk alkalmval, a tbbi fajta erejvel sszehasonltva is elismersre mlt. Emellett a fajta ignytelen, egszsges s hossz let.
Jellem
A fajta tenyszti elssorban lovaik jindulatt s kedvessgt emelik ki. Termszetesen nyugodtak s j idegzetek. De ha teljestmnyrl van sz, a feketeerdei srga hozza a formjt! A nyugodtsgt semmikppen sem szabad a lustasggal sszekeverni. A feketeerdei fajta jellemben is egy tkletes, sokoldalan hasznlhat trsa az egsz csaldnak - feltve, ha az egyedi rdekek nem lpik tl a hasznlati lehetsget.
Mire alkalmas?
A legtermszetesebb hasznlati md szmra a fogatban val munka - vgl is erre tenysztettk vszzadokon keresztl. A parasztok azonban felismertk s ki is hasznltk a lovagolhatsgt. gy semmi sem szl az ellen, hogy valaki feketeerdei srgt vlasszon magnak hobbilknt - ellenkezleg, egy megbzhat partnert fog tallni benne. A feketeerdei srga kivl lovagolhatsgnak ksznheten alkalmas terpis lovagoltatsra is. Aki szvesen versenyezne lovval, annak inkbb egy elegnsabb, knnyebb fajtt ajnlunk, de aki egy szlesebb l htn is jl rzi magt, annak a feketeerdei srga j vlasztsnak fog bizonyulni.
Hol tallhatunk feketeerdei srgt?
St. Margenben hagyomnyosan ktvente rendeznek lovas fesztivlt, ahol a feketeerdei srgk szerepelnek. Lvsr s szemle egyarnt van, gy a fajta kedvelinek minden ignyt kielgtik. A feketeerdei srga manapsg leginkbb a Fekete-erd hegyvidki legelin honos, de ms nmetorszgi tartomnyokban, mg Westfliban is vannak kpviseli. Nemrgiben jutott el bellk nhny egyed Amerikba is. A fajta irnt egyre nvekv keresletnek s kedveltsgnek ksznheten remlhetjk, hogy a ltszmuk ismt nni kezd. A Fekete-erd hatrain pedig mr rg tljutott a fajta! | |
|