A l polsa
Fontos, hogy mindig szem eltt tartsuk:
A l egszsge nagyrszt poljtl s poltsgtl fgg.
A l plshoz szksges eszkzk: lkefe, lvakar, patavakar, srnyfs, gykrkefe, tajtkvon ks, szivacs, trlruha, oll.
Napi pols:
A lovat mindig le kell keflni munkavgzs eltt, s utn. Ehhez a lkeft hasznljuk, szr mentn szedve ki a piszkot, amit a msik kzben tartott vakarval hzunk ki. A hossz szrket (srny, stk, farok) a gykrkefvel tiszttjuk, s esetleg ki is fsljk. Naponta egyszer - lehetleg az els munkavgzs eltt, a reggeli abrak utn - alaposan tiszttsuk meg a lovat (lsd a frdets utni teendk), ezzel is elsegtjk a rendes brlgzst, s az esetleges betegsgeket idejben szrevehetjk.
Frdets:
A lovat lemosni csak nyron, 20 fok fltti hmrskleten szabad. A vz hmrsklete 15-20 fokos legyen A felhevlt lovat ne frsszk, l hast hideg vzzel ne mossuk. A frdets utn a vizet a tajtkvonval hzzuk le, majd szalmval lecsutakoljuk. Ez utn alaposan lekefljk, majd utna a lovat puha ruhval megtrljk, a termszetes testnylsokat (a szemet, az orrot, a szjnylst, a vgbelet, s a prt vagy a vaszort) szivaccsal vagy nedves ruhval megtiszttjuk - lehetleg kln szivacsot hasznlva.
A farok polsa:
A farkot tpssel alakthatjuk, vagy ollval egyenesre vghatjuk. Nem szabad nagyon levgni, hisz a farok a l vdekezszerve.
A lb polsa:
A csdt s a patt gykrkefvel tiszttjuk, majd lemossuk. A csdn lv szrzetet meleg idben rdemes lenyrni - de csak a hossz csdszrzetet nem nveszt lovak esetben - , ha az hossszabb mg pl. tavaszi vedls ksse miatt, ugyanis knnyen smrt kaphat a l.
A patt rendszeresen ellenrizni kell, ki kell kaparni, nem szabad, hogy k, vagy akrmi egyb szoruljon bele. A pata nedvessgtartalmnak megrzse rdekben a patt pataopolval kenjk be, hinyban parafin vagy tolaj is j (csak nvnyi eredet olajok!). A patt kb. kthavonta ellenriztetni kell a kovccsal. Ha tbbszr megynk a lval orszgton, vagy gyorsabban kopik a pata akkor meg kell patkoltatni, s a patkolst 4-6 hetente megjtani. |